DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

AİLE İÇİ ŞİDDETİN BOYUTU

Yayınlanma Tarihi :
AİLE İÇİ ŞİDDETİN BOYUTU

adliyeAdana Cumhuriyet Başsavcılığı ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün birlikte düzenlediği toplantıda, artan aile içi şiddet suçları karşısında alınacak tedbirler masaya yatırılırken, jandarma ve emniyet müdürlüğünde bu suçlara bakan yaklaşık 70 kolluk görevlisine 6284 Sayılı Kanunun işleyişi konusunda bilgi verildi.

Adliyenin toplantı salonunda düzenlenen “6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadın Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun Uygulanması” konulu toplantıya Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali YELDAN, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erhan Güngör, aile mahkemeleri hakimleri, Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu’nda görev alan savcılar, 6284 Sayılı kanun kapsamında kurulan Adana Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Esra Evelek, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü’nde aile içi suçlara bakan jandarma personeli ve emniyet amiri ile polis memuru katıldı.

“KOORDİNELİ BİR ŞEKİLDE HAREKET EDİLMELİ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başsavcısı Ali YELDAN,  6284 Sayılı Yasanın, hem uluslararası hem ulusal mevzuat bakımından birçok imkanı kullanıcılarına sunduğunu söyledi. Özellikle tekrar eden şiddet olaylarına dikkat çeken YELDAN, “Bu yasının uygulanması ile ortaya çıkan sonuçlara baktığımızda, özellikle tekrarlanan şiddet olaylarında yapılacak müdahalenin işlemlerine doğru planlama dahilinde olması gerekiyor. Hangi tedbirler alınacak, hangi yolu izlenecek ve hangi mevzuat işletilecek, bu konuda  mutlaka uzman görüşü alınması gerekiyor. O yüzden tekrarlayan şiddet olaylarında aile içi şiddet suçlarına bakan savcılarımızla, aile hakimlerimizle ve bu işi koordine etmekle yükümlü bulunan  ŞÖNİM’le koordineli hale getirmemiz gerekiyor. Özellikle vurgulamak istiyorum, tekrar eden şiddet olaylarında mağduru mutlaka ŞÖNİM’e yönlendirmeliyiz.  Olayın uzmanlarının öngördüğü şekilde sürekli takip etmemiz ve yönetmemiz gerekiyor. Ben Adana’da, basına, ülkeye yansıyan insanlık onurunu, kadın onurunu çiğneyen bu görüntülerin sizlerin dikkati ve duyarlılığı sayesinde azalacağını, bir müddet sonra da bunların ortadan kalkacağını inanıyorum. Bu toplantının Adanamıza ve bu suçlarla ilgili yaptığmızı mücadeleye katkı sunmasını diliyorum” dedi.

Daha sonra ŞÖNİM Müdürü Esra Evelek, merkezde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda  toplantıya katılanlara bir sunum yaptı. Evelek, İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı karakollar ile Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis merkezleri ile yaşanan sorunları ve çözüm önerilerini katılımcılarla paylaştı.

“AİLE İÇİ ŞİDDET BÜTÜN ÜLKELERİN SORUNU”

Aile İçi Şiddet Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Ahmet Çam da,  6284 Sayılı Kanunun Uygulanması, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Aile İçi Şiddet Bürosunun görev alanı ve uygulamada görülen önemli hususlar ve soruşturma evraklarının hazırlanmasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi verdi. Katılımcıların dikkatini çekmek için gazetelerde kadına yönelik şiddet olaylarının yer aldığı küpürleri derleyip bir sunum yapan Çam, kadına yönelik şiddetin günümüzde en küçük toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün ülkelerin çözüm aradığı konuların başında geldiğini söyledi.

“ŞİDDETE SIFIR TOLERANS”

Adana 1. Aile Mahkemesi Hakimi Erdem ŞİMŞEK ise 6284 sayılı yasanın uygulama alanı, yasada düzenlenen tedbirler, tedbirlerin verilmesi sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve uygulamada görülen sorunlar hakkında bir konuşma yaptı. Amaçlarının şiddete sıfır tolerans olduğunu vurgulayan Hakim Şimşek, ortak ve koordineli çalışmayla aile içi şiddet suçlarıyla mücadelenin daha kolay olacağını belirtti.

Konuşmaların ardından kolluk birimleri, uygulama sırasında yaşadıkları sorunları ve yasa ile ilgili merak ettiklerini konuşmacılara sorup bilgi aldı.

YORUM YAP