Gündem Adana

ADANA’DA İZ BIRAKANLAR RESİM SERGİSİ

ADANA’DA İZ BIRAKANLAR RESİM SERGİSİ
03 Ocak 2017 - 9:45

 

afis_davetiye“Adana’nın İzini Tarihe Bırakan” isimlerden Şemsettin Başkurt ile Adnan Ateşok resim sergisi, 5 Ocak 2017 Perşembe günü saat: 18.30’da, Yaşar Kemal Kültür Merkezi içerisinde yer alan Abidin Dino Sergi Salonu’nda siz sanatseverlerle buluşacak.

Seyhan Belediyesi, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Adana Lions Kulüpleri ve 20 sanat, eğitim ve meslek kuruluşunun birlikteliğinde düzenlenen serginin küratörlüğünü S. Haluk Uygur ile Mehmet Emin Arıcı üstlenmektedir.

Caludia Üzelgeçici, Hanife Uygur, İlknur Taşa, , Mustafa Üzelgeçici, Pelin Emrahoğlu, Pakize Aksu, Semiran Bahçıvan ve İsmail Ökke küratör yardımcılığını yürütmektedir.

izbirakanlar-2Abidin Dino Paris’te Şemsettin Başkurt Sergisini açmak ister

Şemsettin Başkurt Adana’da resim öğretmenliği yaptığı yıllarda Abidin Dino ile tanışır. Bu tanışma yıllar sürecek bir dostluğun başlangıcını oluşturur. Hatta bu dostluk yıllar sonra Abidin Dino’nun Paris’te Şemsettin Başkurt sergisini açmak istemesine vesile olur. Ancak bazı sebeplerden ötürü Paris’te açılamayan sergi, öğrencisi ve aynı zamanda yakın dostu olan Yaşar Kemal tarafından İstanbul’da gerçekleşmiştir. Ve Yaşar Kemal’in ölümünden sonra bu misyonu Seyhan Belediyesi, Altınoran Düşünce ve Sanat Platformu, Adana Lions Kulüpleriyle birlikte toplam 20 sanat, eğitim ve meslek kuruluşu, Adana’nın sanata olan ilgisini tekrar canlandırmayı misyon edinerek bu sergiyi ressam Adnan Ateşok’un birlikteliği ile hazırladı.

Adnan Ateşok Adana’ya İlk Özel Sanat Galerisi’ni Açar

Aynı dönemlerde Adana’da yaşayan diğer bir usta ise Adnan Ateşok’tur.  Resim yapmayı bir yaşam tarz olarak belirleyerek çok sayıda eser üreterek sanata ve sanatçılara destek vermek adına sanat galerisi açmış. Adnan Ateşok Sanat Galeri’si hem Altın Koza Film Festivali kapsamında hem de özel birçok sergiye ev sahipliği yapar.

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar “ Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata vermiş olduğu desteği bilen bir nesil olduğumuz için Adana’nın kurtuluşunu da bu iki üstadın sergisini açarak kutlamak istedik.” diyerek sanatın bir toplum için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurgulamıştır.

izbirakanlar-1Sergiye çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek vermekte

Serginin diğer ortakları ise; Adana Lions Kulübü, Beş Ocak Lions, Büyüksaat Lions Kulübü, Ceyhan Lions Kulübü, Çukurova Lions Kulübü, Koza Lions Kulübü, Reşatbey Lions Kulübü, Seyhan Lions Kulübü, Taşköprü Lions Kulübü, Toros Lions Kulübü, Yenibaraj Lions Kulübü, Yüreğir Lions Kulübü, Ziyapaşa Lions Kulübü, Adana Tabip Odası, Çukurova Sanat Girişimi, Adana Ressamlar Topluluğu, Adana Turizm, Galeri Claudia Schmidt, Birey Okulları ve Temel Etüt Eğitim Merkezi.

marmaris tekne turu