Gündem Adana

ADANA’DA İTİRAZLAR VE KIYASIYA YARIŞ…

ADANA’DA İTİRAZLAR VE KIYASIYA YARIŞ…
azPOLİTİK( politi@gundemadana.com )
24 Ocak 2014 - 11:34

CHP, MHP ve AKP bir alem vallahi… Aylarca aday adaylarından başımızı kaşıyamaz olduk. Birçoğu da sonuna kadar adaylığı hak ediyordu. Sonuçta adaylar netleşti. Sevinenler oldu elbette ama zannımızca Adana’da üzülen sayısı sevinen sayısından fazla oldu.
Önce MHP’de Abdullah Çalışkan ismine karşı çıkıldı. AKP’nin milletvekiliyken MHP’nin adayı olup olamayacağı tartışıldı. Parti tabanından büyük tepki olduğu söylentileri yayıldı. Yayıldı yayılmasına da öyle sokaklarda, parklarda tepki gösterenleri göremedik. Belki de kulis çalışmalarıyla böyle bir algı oluşturulmak istendi. Çalışkan’ın MHP için ciddi bir aday olduğunu söyleyenlerin sayısı da azımsanmamalı. Seyhan’da Azim Öztürk’ün bile oylarını alabileceği öne sürülen Çalışkan’ın CHP Seyhan Adayı Zeydan Karalar için ciddi bir rakip olduğu konuşuluyor. Kamuoyuna yansıyan ilk ankete bakıldığında bu ciddiyetin varlığını rahatlıkla anlayabiliyoruz.
Abdullah Çalışkan’dan sonra başka bir Abdullah’a yöneldi gözler. AKP Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Abdullah Torun için de çeşitli söylentiler yayıldı. Büyükşehir’de başarılı olamayacağını öne sürenler ‘değiştirilebilir’ dedi. Ama sonra baktık ki teşkilatlar Torun’un arkasında. En azından tepki sesini yükseltenleri göremedik. Şimdi harıl harıl çalışıyor Torun.
Torun’dan sonra asıl bombaya geçelim.
İtirazlar arasında en ciddi olanı Azim Öztürk anlaşılan. AKP İl Başkanı ve yönetiminin tamamının istifa ettiğini göz önüne alırsanız asıl sorunun Öztürk’ten kaynaklandığı açıkça görülebilir. İki dönemdir Seyhan’da başkanlık yapan Azim Öztürk’ün Zeydan Karalar ve Abdullah Çalışkan karşısında çok da varlık gösteremeyeceği öngörülüyor.
İtirizlara devam ediyoruz.
CHP’de Büyükşehir’i ısrarla ve inatla isteyen Soner Çetin’in Çukurova’ya aday yapılması çok şaşırtıcıydı. 22 aday adayını bırakıp Büyükşehir’e daha çok yakışacağı söylenen Soner Çetin’i Çukurova’ya aday yapan CHP yönetimi tepki çekse de Büyükşehir adayı Yıldıray Arıkan’la ilgili dile getirilen iddialar da yenilir yutulur cinsten değil hani… Arıkan her ne kadar itiraz etse de Çukurova ve Yüreğir adaylarına sıcak bakmadığını gözlemlemek hiç de zor olmuyor.
İtiraz edenler, üzülenler, risk alanlar ve tepki gösterenler ışığında adaylar netleşti Adana’da…
Büyükşehir’de AKP, CHP ve MHP adaylarının kıyasıya bir yarış sergileyeceği aşikar. Yıldıray Arıkan’ın bir varlık gösteremeyeceğini iddia edenler yanılabilir. Seyhan’a ve Çukurova’ya birer hizmet binası hediye eden Arıkan, Büyükşehir’e de bir bina yapabilir.
Aklınızda bulunsun diye söylüyoruz.
Evet seçimler Büyükşehir ve ilçeler bazında 3 partinin adayları arasında geçecek belki ama Büyükşehir’de şans faktörü öne çıkarsa Yıldıray Arıkan da öne çıkar…