Gündem Adana

ADANA’DA GÖÇ TERSİNE DÖNDÜ

ADANA’DA GÖÇ TERSİNE DÖNDÜ
30 Nisan 2014 - 13:35

SONMEZADSİAD ve Çukurova SİFED Başkanı Süleyman Sönmez, Adana’nın kültür, sanat, turizm, sağlık, yatırım ve istihdam konularında ciddi çalışmalar yürütmediği takdirde gençlerin kentten uzaklaşmaya devam edeceğini söyledi.

VURAL KÖSE / GÜNAYDIN ADANA GAZETESİ

1960’lı yıllarda pamuk ağalarıyla, zenginliği ile Türk Filmlerine konu olan ve bu nedenle binlerce kişinin iş-aş bulma umuduyla göç ettiği Adana artık aldığından fazla göç veren bir kent durumunda. TÜİK verilerine göre Adana’ya yoksul göçü sürüyor ancak iyi eğitim almış insanlar Adana’yı terk ediyor. Adana Sanayici ve İşadamları Derneği (ADSİAD) ve Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Başkanı Süleyman Sönmez, “Valilik, belediyeler, sivil toplum örgütleri, borsa, odalar ve tüm seçilmiş ve atanmışlarla birlikte bu konunun üzerine ciddi olarak eğilmemiz gerekiyor. Maalesef Adana için son derece önem arz eden yatırımcılarımız, iş insanları ve yeni nesil gençler yaşanabilirlik seviyesi daha iyi kentlere göç ediyor. Bunun yanı sıra teşvikten kaynaklı yatırım yerlerine ve kendilerini daha iyi lanse edebilecekleri bölgelere gitmeyi tercih ediyor. Bunun önüne geçmeliyiz” dedi.

KENT, GÖÇLE BİRLİKTE ÇARPIK YAPILAŞTI

Bir dönem Türk filmlerine pamuk ağalarıyla konu olan Adana, tarım kenti olması dolayısıyla uzun yıllar boyunca İstanbul gibi göç alan bir kent oldu. Özellikle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan yoksul insanlar,  iş ve aş umuduyla verimli pamuk tarlalarının bulunduğu Adana’ya adeta akın etti. Göçle kente gelenler dayanışmak için hemşehrilerinin yerleştiği bölgelere gecekondular inşa ederek yaşamlarını sürdürmeye çalıştı. Adana’da görevde bulunan yöneticilerin öngörüsüzlüğü nedeniyle Adana, çarpık kentleşmenin en yoğun olduğu kentler arasına girerken, yoksul insanların ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik kayda değer çalışmaların yapılmaması sorunların artmasına neden oldu.

ALDIĞINDAN DAHA FAZLA GÖÇ VERMEYE BAŞLADI

Pamuk ağalarıyla bilinen Adana, her geçen gün yoksullaşmaya, gerilemeye başladı. İş ve aş bulmak umuduyla insanların varını yoğunu satıp geldiği Adana, bugün işsizlik şampiyonluğunu elden bırakmayan bir kent haline geldi. Zengin, mutlu ve birbiriyle barış içinde yaşayan insanların kenti Adana, her açıdan büyük bir dönüşüm geçirdi ve gelinen noktada bu kentte yaşayanlar Adanalılık ruhunu kaybederek fırsatını bulduklarında kenti terk edip gitti.

İSTATİSTİKLERE GÖRE GÖÇ ALMIYOR

Her geçen yıl yoksullaşan, iş olanaklarının azaldığı Adana, bu sürecin sonucu olarak bugün aldığından daha fazla göç vermeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu Adana Bölge Müdürlüğü’nden elde edilen verilerine göre Adana 2007 yılından bu yana göç verdiği ortaya çıktı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre Adana’nın nüfusu artarken aldığı göç de sürüyor ancak son yıllarda aldığı göçten fazlasını da veriyor. 2007-2013 arasında toplam 299 bin 322 kişinin göç edip yerleştiği Adana’dan aynı dönemde 354 bin 456 kişi de ayrıldı.

YILLARA GÖRE ALINAN VE VERİLEN GÖÇ

2007-2008’de nüfusu 2 milyon 26 bin 319 olan Adana’da 45 bin 493 kişi başka illerden gelip yerleşirken, 58 bin 316 kişi de Adana’yı terk etti. 2008-2009’da da durum farklı olmadı.  53 bin 685 kişinin göç ettiği Adana aynı dönemde 54 bin 109 kişilik göç verdi. 2009-2010’da da alınan göç 53 bin 402 olurken verilen göç 57 bin 402 oldu. 2010-2011’de de Adana aldığından fazla göç veren bir kent olma özelliğini sürdürdü. Bu dönemde 50 bin 523 kişi kente yerleşirken, 62 bin 402 kişi Adana’dan ayrılarak başka kentlerde yaşamayı tercih etti.  2011-2012 döneminde ise kentin aldığı göç 45 bin 927’ye düştü ancak 59 bin 294 kişilik de göç verildi.  2012-2013’te de 50 bin 598 kişi Adana’ya gelirken, kentten giden kişi sayısı 53 bin 598 oldu.

BEYİN GÖÇÜ VERİYORUZ

Göç istatistiklerini değerlendiren ADSİAD  ve Çukurova SİFED Başkanı Süleyman Sönmez, Adana’nın beyin göçü verdiğine dikkati çekti. ADSİAD olarak son birkaç yıldır konunun üzerinde önemle durduklarını ve çeşitli defalar kamuoyunu bilgilendirici basın bültenleri yayınladıklarını hatırlatan Sönmez, “Adana 2007 yılından bu yana göç de alıyor fakat daha çok göç veriyor. Üzücü olan taraf da verdiğimiz göç kalifiye insanlardan, katma değer üreten iş gücü potansiyeli yüksek ve istihdam sağlayacak iş insanlarından, meslek erbaplarından oluşuyor” dedi.

CİDDİ BİR ŞEKİLDE ÜZERİNE EĞİLMEMİZ GEREKİYOR

İstatistiki verilere bakıldığında Adana’nın artık göç alan ancak göç vermeyen şehir olarak algılanmasının geride kaldığını dile getiren Süleyman Sönmez, “Valilik, belediyeler, sivil toplum örgütleri, borsa, odalar ve tüm seçilmiş ve atanmışlarla birlikte bu konunun üzerine ciddi olarak eğilmemiz gerekiyor. Maalesef Adana için son derece önem arzeden yatırımcılarımız, iş insanları ve yeni nesil gençler yaşanabilirlik seviyesi daha iyi kentlere göç ediyor. Bunun yanı sıra teşvikten kaynaklı yatırım yerlerine ve kendilerini daha iyi lanse edebilecekleri bölgelere gitmeyi tercih ediyor. Bunun önüne geçmeliyiz” diye konuştu.

MARMARA’NIN TEK ALTERNATİFİ ÇUKUROVA’DIR

Adana’nın daha kaliteli göç almasını sağlamanın yanı sıra kenti terk eden kalifiye insanları da geri getirmenin uğraşında olması gereğine değinen Sönmez, “Adana önemli bir merkez. Yatırımda tüm gelişimini tamamlayan Marmara’nın tek alternatifi Çukurova Bölgesi’dir. Tüm potansiyelimizle beyin göçünü engellememiz kaçınılmaz görünüyor. Bu gerçekler ışığında kentimize gelen insanları da katma değer üretebilecek bir yapıya kavuşturmalıyız. Göçle gelen vatandaşlarımızı eskiden olduğu gibi hem kent yaşamına adapte hem de ekonomiye entegre etmeliyiz” dedi.

ADANA YENİDEN KALKINMALI

Adana’nın kültür, sanat, turizm, sağlık, yatırım ve istihdam konularında ciddi çalışmalar yürütmesinin zamanının geldiğini belirten Sönmez, şunları söyledi:

“Aksi halde çocuklarımız, gençlerimiz Adana’dan uzaklaşacak. Sürekli beyin göçü vermeye devam edeceğiz. Adana, tecrübeli ticaret erbabına, tecrübeli sanayi adamına ve çok tecrübeli tarım insanlarına sahiptir. Önemli bir işgücü geçmişine sahip kentimizdeki değerli kaynakları, iklimi ve tüm ekonomik potansiyeli doğru kullanmalıyız. Genel olarak Adana ekonomisi hep bir umut ışığı taşımaktadır. İşadamları başta olmak üzere bu kentte yaşayan her birey geleceğe daha bir umutla bakmakta, daha iyi işlere imza atılacağına inanmaktadır. Ancak tüm bunları lafla değil icraatla gerçekleştirebiliriz. Karamsar olmadan, makro projelere yönelmeli, kalifiye insanlarımızı Adana’da tutmalı, gidenleri geri getirmenin uğraşında olmalı ve göçle gelen insanlarımızı da katma değer üretebilecek, istihdam sağlayabilecek yapıya kavuşturmalıyız.”

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin