Ankara Escortları

DOLAR32,2159% 0.13
EURO34,9943% 0.02
STERLIN40,9737% 0.04
FRANG35,3710% 0.16
ALTIN2.507,07% 0,16
BITCOIN70.126,68-1.248

AB’NİN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

Yayınlanma Tarihi :
AB’NİN KOMŞULUK İLİŞKİLERİ

abkonfreasnÇukurova Üniversitesi (ÇÜ), Ankara Üniversitesi Jean Monnet Kürsüsü’nün konferans dizilerinden Avrupa Birliğinin Komşuları İle İlişkileri: Türkiye ve AB İlişkileri” konferansına ev sahipliği yaptı. Adana’da 3.’sü düzenlenen konferansta, AB’nin genişleme politikası ve komşularıyla ilişkileri masaya yatırıldı.

ÇÜ Ziraat Fakültesi Akif Kansu Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Belçin Akçay’ın “Dünyanın En Büyük Ekonomik Bloğu Olan AB Konusunda Bilgi Düzeyinin Artırılması ve Türkiye Avrupa İlişkilerinin Mevcut Durumunun Bilimsel Düzeyde Değerlendirilmesi” konulu sunumuyla başladı.

abkonferansProf. Dr. Fenercioğlu: “Her iki Tarafta Kazanacak.”

Panelin açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, Türkiye – AB ilişkisinden söz etti. Prof. Dr. Hasan Fenercioğlu, “Türkiye – AB ilişkilerine baktığımızda ise, 1959 yılında Türkiye’nin o zamanki adıyla ‘Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yapmış olduğu ortaklık başvurusu ile başlayan maceramız, 2005 tarihinde Lüksemburg’ta yapılan hükümetler arası konferansıyla başlatılan katılım müzakereleriyle  şu an devam etmektedir. İnanıyoruz ki Türkiye müzakereleri bir gün tamamlayacak ve AB yol alacaktır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Oturum başkanlığını TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuğrul Arat’ın yaptığı panelde, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Kıvanç Ulusoy Konuk Olarak Katıldı.

Çukurova Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Arıkan, Avrupa Birliği’nin genişleme politikasına değinerek Birliğin bu politika alanında başarılı olduğunu, özellikle Kopenhag kriterleriyle üyelik koşullarının netleştirilerek, koşulluluk ilkesinin de kurumsallaşmasına hizmet ettiğini vurguladı.

Birliğin Orta Doğu ülkeleriyle ilişkilerine değinen İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kıvanç Ulusoy ise Birliğin Orta Doğu’da istenilen etkiye sahip olamadığını, bu durumun özellikle Orta Doğu ülkelerine üyelik vaadinde bulunamamasıyla doğru orantılı olduğunu söyledi.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Birliğin doğu komşularıyla ilişkilerine değinerek, Rusya’nın da aynı bölge üzerinde etkili olmak istemesi nedeniyle Birlik ve Rusya arasında bir rekabet yaşandığını, ancak Rusya’nın söz konusu bölge ülkelerine vaad ettikleri karşısında Birliğin hukukun üstünlüğü, yolsuzlukla mücadele gibi vaadlerinin etkili olamadığını, dolayısıyla Birliğin doğu komşularıyla ilişkilerinde başarılı bir politika sergileyemediğini belirtti.

Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi ev sahipliğinde organize edilen konferansta, “Avrupa Birliğinin komşuları ile ilişkileri: Türkiye ve AB ilişkileri”  adlı konferans soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

YORUM YAP