DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

AB’DE SERBEST DOLAŞIM VE TÜRKİYE

Yayınlanma Tarihi :
AB’DE SERBEST DOLAŞIM VE TÜRKİYE

adaso-abAdana Sanayi Odası, Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi, Adana Ticaret Odası ve Adana Barosu işbirliğiyle düzenlenen konferansta, Türkiye’nin vize uygulanan tek aday ülke olduğu belirtilerek, Avrupa Birliği’nde serbest dolaşım hakkının acilen verilmesi gerektiği belirtildi.

ADASO Salonu’nda düzenlenen “Avrupa Birliği’nde Serbest Dolaşım ve Türkiye” konulu konferansın açılışında konuşan Adana Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsa Tuzcu, Türkiye’nin Avrupa Birliği bekleme odasında 50 yılı aşkın süredir beklediğini, müzareye başlayan hiçbir ülkenin tam üye olmadan masadan kalkmadığını, bu nedenle müzakere sürecinin bırakılmaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin, AB‘ye aday ülkeler arasında Schengen vizesi uygulanan tek ülke konumunda bırakıldığını ifade edenTuzcu, “Hukuki zemin korunarak, kişilerin ve malların serbest dolaşımı bir an önce sağlanmalıdır” dedi.

Adana Ticaret Odası Başkanı Atila Menevşe, Gümrük Birliği sürecinin Türkiye ile AB ülkeleri arasında yoğun bir ticaret ve ortak üretim etkisi yarattığını vurguladı.  Serbest dolaşımın büyük bir sorun olarak ortada bulunduğunu ifade eden Menevşe, şöyle konuştu:

“Mal ve hizmetlerin serbest dolaşımı bugün oldukça iyi seviyede sağlanabilirken, bu mal ve hizmetleri üreten, pazarlayan ve sunanların dolaşımı halen katı kurallarla ve tek yönlü olarak kısıtlıdır. AB vize politikaları nedeniyle işadamlarımız halen uzun zaman kayıpları, bürokrasi, dokümantasyon ve maliyetlerle karşılaşarak vize problemi ile mücadele etmektedir.”

Çukurova Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof.Dr. Harun Arıkan da, serbest dolaşımın acil şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini, aksi halde eksik bir gümrük birliği inşa edileceğini kaydetti.

Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık ise, Türkiye-AB ilişkilerinin ucu açık bitmeyen bir süreç olduğunu ve istenilen seviyede yürüyemediğini belirtti. Bugüne kadar açılan 14 başlıktan ancak birinde görüşmelerin tamamlanabildiğine dikkat çeken Çıtırık, “Temel hak ve özgürlüklerde, demokratik ve hukuk devletinde gerilemeler Türkiye’yi AB sürecinde çok ciddi ve uzun bir süre daha geriye bıracaktır. Ümitsiz değiliz, Türkiye’nin bu sorunları aşacak gücü bulunmaktadır” görüşünü dile getirdi.

Adana Barosu’ndan Dr. Serhat Eskiyörük’ün başkanlığını yaptığı oturumda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Sanem Baykal “Malların Serbest Dolaşımı”, Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Arif Kökkaş “Kişilerin Serbest Dolaşımı”, Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Aslı Bilgin “Hizmetlerin Serbest Dolaşımı ve İş Kurma Hakkı” konularında sunumlar yaptı.

YORUM YAP

DÖVİZ KURLARI

 • DolarDOLAR
  ALIŞSATIŞFARK
 • EuroEURO
  ALIŞSATIŞFARK
 • SterlinİNG. STERLİNİ
  ALIŞSATIŞFARK
 • FrangİSV. FRANGI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Kanada DolarıKAN. DOLARI
  ALIŞSATIŞFARK
 • Çeyrek AltınÇEYREK ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • Gram AltınGRAM ALTIN
  ALIŞSATIŞFARK
 • BitcoinBITCOIN
  FİYATDEĞİŞİM

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış