Gündem Adana

2019’UN EN KARLI TARIM YATIRIMLARI VE DEVLET DESTEKLERİ-Özlen Kaya yazdı

2019’UN EN KARLI TARIM YATIRIMLARI VE DEVLET DESTEKLERİ-Özlen Kaya yazdı
33 views
08 Ocak 2019 - 11:34

ozlenkayaÖZLEN KAYA

Acısıyla tatlısıyla 2018’i geride bırakmışken 2019’a hayallerle umutlarla başladık. Devletimizin ve milletimizin bekası için, kalkınmamız için, güçlü ekonomi için çok çalışmamız gerektiğini, tüm fırsatları kovalamamız gerektiğini, devrin üretim devri olduğunu bir kez daha anladık.

Kırsal Kalkınma Danışmanı olarak her sektörde üretim yapmaya elverişli olan ülkemiz tarıma elverişli ülkeler arasında en ön sıralardadır. Bu kadar çok tarım alanına sahip ülkemizde her çeşit kolaylıkla üretilebiliyorken 2019 yılı için biraz daha karlı olabilecek, daha çok para kazandırabilecek yatırımlardan biraz bahsedelim.

KARLI TARIM YATIRIMLARI 

Maddi manevi uğraştırıcı olan tarım sektöründe getiri olabilmesi için yatırımın da olması gereklidir. Fakat tarım sektörüne gireceksek riski azaltmak, teknolojiden ve AR-Geden yararlanmak, dünya gıda ihtiyaçlarını takip etmek bir yatırıma başlamadan önceki başlıca işlerimiz olmalı.

Günümüzde işlevselliği yüksek ve riski az olan yeni nesil seracılık bu karlı yatırımların başında geliyor. Topraksız tarım yatırımı yaparak tohumu su içinde büyütüp toprağa ihtiyaç duyulmadan yapılan topraksız tarıma yatırım yapmak isteyenler sera kurabilirler.

Hollanda, İsrail ve İspanya gibi ülkelerin öncülük ettiği topraksız tarım uygulamaları seracılık tekniğiyle de kontrol edilemeyen doğa olaylarına karşı kalkan oluşturuyor.Hidroponik yetiştiricilik olarak da adlandırılan topraksız tarım gelecekte de en çok tercih edilecek sektörler arasında yer alacak olacağa benziyor.

Topraksız tarım seraları ile organik sera kurulabilir, meyve sebze üretilebilir, tohum satışı yapılabilir,  yabancı meyve üretimi yapabilirsiniz.Kontrol edilebilir hava ve sıcaklık mekanizmalarıyla ürünlerinizi yerel ve global pazarda 365 gün sunabilirsiniz. Pazar, fizibilite ve ihtiyaç araştırması yaparak doğru yatırımı yapmak, açığı tamamlamak elimizde olabilir.

TARIMSAL YATIRIMLARA DEVLET HİBE VE DESTEKLERİ 

Tarım ve Orman Bakanlığı 2019’da da seracılık desteklerine devam edeceğini, milli tarım projesi ile tarıma öncülük edecek ürünlere destek vermekte öncülük sağlanacağını belirtti.

PEKİ NEDİR BU DESTEKLER PROGRAMLARI? 

KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARINI DESTEKLEME PROGRAMI ( KKYDP) ile sera yatırımı yapmak isteyenlere sabit yatırım tutarının % 50’si ödenecek.

IPARD ile AB kaynaklı fon aracılığıyla projelerini Avrupa Birliği standartlarında yapacak olanlara Euro bazında %50 ile %70 arasında hibeler verilecek.

İl ve ilçe tarım müdürlüklerine bağlı olarak Genç Çiftçi programı kapsamında örtü altı yetiştiricilik yapacak olanlara 30 bin TL’ye kadar hibe verilecek.

Sera modernizasyonu yapmak isteyenlere 100 bin TL’ye kadar hibe, 750 bin TL’ye kadar kredi sağlanacak.

Sonuç olarak, dünyada güçlü ve söz sahibi olabilmek için üretmekten başka çaremiz yok. Biliyoruz ki insanoğlu gıdaya sürekli ve öncelikli olarak ihtiyaç duyacaktır. Bu durum tarım alanlarına yapılacak yatırımların geri dönüşünün her zaman olacağı anlamına gelmektedir.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    © 2019 Gündem Adana Tüm Hakları Saklıdır.

    çanakkale masaj salonu çorum masaj salonu osmaniye masaj salonu ısparta masaj salonu yozgat masaj salonu edirne masaj salonu amasya masaj salonu kırklareli masaj salonu elazığ masaj salonu kütahya masaj salonu muğla masaj salonu