DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

ÇYDD’DEN 1 MAYIS ÇAĞRISI

Yayınlanma Tarihi :
ÇYDD’DEN 1 MAYIS ÇAĞRISI

cyddÇYDD Çukurova Yönetimi ve Gençlik Birimi 1 Mayıs  Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü”nde sorunlarını ve isteklerini dile getirmek, bütün emekçilerin hakkı olduğunu bildirdi.

ÇYDD’den yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1 Mayıs, 1800’lerin ortalarında başlayan işçilerin mücadele tarihine “haklı ve örgütlü mücadelenin, dayanışmanın, emeğin ve sömürünün olmadığı toplum umudu” nun adı olarak geçmiştir. Böyle bir günde, bütün emekçilerin mücadelede yitirdiği arkadaşlarını, yitirdiği yerde anmak da isteklerini duyurmak için meydanlara çıkmak da en demokratik hakkıdır.

Bugün ülkemizde, işyerlerinde iş güvenliği yoktur. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin 2013 Raporu’na göre, 1203 işçi, “cinayet” olarak adlandırılabilecek kadar, iş kazalarında yaşamını yitirmiştir. Toplum, iş cinayetleri konusunda yeterince duyarlı değildir.

Tarihsel mücadelelerle kazanılan sekiz saatlik çalışma hakkı, ülkemizde “esnek çalışma saatleri” adı altında, insanlık onuruna aykırı çalışma saatlerine çıkarılarak emek sömürüsü yoğunlaştırılmaktadır.

Emekçiler; özelleştirme, taşeronlaşma ve sosyal güvenlik haklarındaki kısıtlamalarla günden güne güvencelerini yitirmektedir.

İşçiye göstermelik de olsa tanınan “grev hakkı”, memurlara hiç tanınmamaktadır. İşçiler hükümet yanlısı sendikalara itilmekte, muhalif sendikalara ve bunlara üye olan işçilere baskı uygulanmaktadır.

1990’da imzaladığımız Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne rağmen ülkemizdeki çocuk işçi sayısı azalacağına artmaktadır.

Bütün bunlardan ötürü, siyasi iktidarı, Taksim Meydanı’nı 1 Mayıs törenlerine kapatma kararını gözden geçirmeye, alanı yeniden işçi ve emekçilere açmaya davet ediyor; bu güzel ve önemli bayramın, Taksim Meydanı’nda ve ülkemizin her yerinde, yeni acılara neden olmadan, barış ve kardeşlik içinde yaşanması için sorumluları önlem almaya çağırıyoruz.

YORUM YAP