DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

10 ÇOCUKTAN 2’Sİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi :
10 ÇOCUKTAN 2’Sİ CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR

cocuk1Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen, Türkiye’de ‘adli vaka’ olarak bildirilen her 10 çocuktan 2’sinin cinsel istismar, 4’ünün de fiziksel istismara uğradığını söyledi. Gülmen, cinsel saldırıya uğrayan her çocuğun hasta olduğunu ve ‘acil bir vaka’ olarak görülüp, tedavisinin yapılması gerektiğini vurguladı.

SONER KAN

ADANA – Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mete Gülmen, çocuğa yönelik cinsel istismarın çoğunlukla gizli kaldığını, fark edilen ve bildirilen vakaların ise, sadece buzdağının görünen kısmı odlunu söyledi. Gülmen, bugün Türkiye’de ‘adli vaka’ olarak bildirilen her 10 çocuktan 2’sinin cinsel istismara uğradığına dikkat çekti.

BU VAKALAR İYİ İRDELENMELİ

Adana Barosu’nca Seyhan Oteli’nde düzenlenen; ‘Çocuk Adalet Sistemi’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Gülmen, dünyanın dört bir yanında olduğu gibi Türkiye’de de çocuk istismarının yaşandığını ifade ederek, “Fiziki muayene yapılan çocukların yüzde 99.3’ünde her şey normal ve hiçbir şey yokmuş gibi görülebiliyor. Bu nedenle de bu tür vakalar çok iyi irdelenmeli” dedi.

ÇOCUK ‘ÖLÜM’Ü DÜŞÜNÜYOR

Cinsel istismara uğrayan çocuğun okuldaki başarısı ciddi anlamda düşüş gösterirken, madde kullanmayı başladığı gibi konuşma bozuklukları gibi öfke patlamaları, suçluluk ve utangaç duyup içe kapandığını anlatan Gülmen, “Çocuk her şeyden de önemlisi kendisi kirlenmiş ve kirletilmiş olarak hissediyor. Çocukla konuştuğunuzda ölümle ilgili düşünce ve söylemlerinin ön plana çıktığını görüyorsunuz” ifadesini kullandı.

AŞIRI MASTÜRBASYON İSTEĞİ

Cinsel istismara uğrayan çocuklarda uygun olmayan bir cinsel gelişim süreci yaşandığını kaydeden Gülmen, şöyle devam etti; “Cinsel açıdan travma yaşayan çocuklarda aşırı bir mastürbasyon düşüncesi, cinsel içerikli konuşma ve oyunlarda artış gözlemlendiği gibi karşısındakinin cinsel organını görme, cinsel içerikli film izlemelerde artış görülebildiği gibi fuhuş yapma gibi tablolar da ortaya çıkabiliyor.

KORKUTAN RAKAMLAR

Çocuk istismarının farkına varıldıkça bu tür vakalarda da artış yaşanacağının altını çizen Prof. Dr. Gülmen, kesin olmayan bilgilere göre; Türkiye’de ‘adli vaka’ olarak bildirilen her 10 çocuktan 2’sinin cinsel istismara, her 10 çocuktan da 4’ünün de fiziksel istismara maruz kaldığını söyledi ve ekledi; “Olaya bir buz dağı olarak baktığımızda bu sadece buzdağının görülen kısmı. Daha buzdağının görmediğimiz bölümü de var.”

 

YORUM YAP