istanbul escort

logo

reklam

TARİHİ CADDEDE FESTİVAL COŞKUSU

rakifestival (19) rakifestival (18)Adana’da onlarca yıl önce başlayan ve alışkanlık haline gelen bir buluşma, festivale dönüştü.

133 yıllık bir geçmişi olan ve aynı zamanda ‘Türkiye’nin en uzun saat kulesi’ olan; tarihi ‘Büyük Saat’in bulunduğu çarşıda bu yıl 3.’sü düzenlenen; ‘Adana Kebap ve Şalgam Festivali’, yine binlerce kişiyi buluşturdu. Etini ve mangalını alan, festival alanına koştu; masalar donatıldı.

rakifestival (17) rakifestival (16)Davul zurna eşliğinde eğlenenler, renkli görüntüler oluşturdu. Festivale katılan CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer ve Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ile Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de vatandaşları selamladı.

SONER KAN

rakifestival (15) rakifestival (14)ADANA – Küçük bir buluşma önce geleneğe, ardından da görkemli bir festivale dönüştü. Festivalin sınırları Türkiye’yi de aşıp, dünya genelindeki Adanalıları, aralık ayının ikinci haftasında yeniden buluşturdu.

rakifestival (13) rakifestival (12)Bu yıl 3.’sü düzenlenen ‘Adana Kebap ve Şalgam Festivali’ne binlerce kişi katıldı. Eti ve mangalını kapanlar, festivale koştu; tarihi Büyük Saat’in görkemli manzarasında mangal sefası yapıp, davul zurna eşliğinde eğlendi.
 
rakifestival (11) rakifestival (10)CİĞER İLE KAHVALTI KEYFİ
Adana’da onlarca yıl önce Kazancılar Çarşısı’nda kurulan Kuş Pazarı’na gelenler, sabahın ilk ışıklarıyla ‘ciğer kebap’ ile kahvaltı yaparken, onlara o dönem pavyondan çıkanlar da eşlik etti.

rakifestival (9) rakifestival (8)Burada birkaç kadeh daha içip çiger yiyenler, daha sonra Irmak Hamamı’na gider kese attırırdı. Sonraki yıllarda Kuş Pazarı bölgeden taşındı, bölgedeki pavyonlar da ardı ardına kapandı, ancak ciğerciler yerinde kaldı.

rakifestival (7) rakifestival (6)ALIŞKANLIKTI ‘FESTİVAL’ OLDU
Hal böyle olunca da ciğer kebap ve birkaç kadeh rakı alışkanlığı da bir geleneğe dönüştü. Küçük gruplar halinde tarihi Kazancılar Çarşısı’na gidenler, 2010 yılında bunu bir festivale dönüştürdü.

rakifestival (5) rakifestival (4)Sadece Türkiye’de değil, dünyanın dört bir yanında yaşayan Adanalılar, ‘Adana’da Buluşalım’ sloganıyla son 3 yıldır ‘Kebap ve Şalgam Festivali’ adı altında düzenlenen organizasyonlarla Adana’ya davet edildi.

rakifestival (3) rakifestival (2)TARİH KOKAN CADDEDE FESTİVAL
8 yıl önce hayata geçen ve her yıl Aralık ayının ikinci haftası düzenlenen festival, sosyal medyada da büyük bir ilgi gördü.

rakifestival (1)3 bin kişiyle başlayan festival, kısa sürede yaygınlaştı ve geçtiğimiz yıl tam 20 bin kişi tarihi Kazancılar Çarşısı’na akın etti.

kebapAncak festival alanı bununla da sınırlı kalmadı. ‘Türkiye’nin en uzun saat kulesi’ olan ve 133 yıllık tarihi Büyük Saat’in bulunduğu cadde ve bu caddeye çıkan sokaklar da festival alınan döndü.

‘YILBAŞI’NIN BİR PROVASI
Adanalıların sahiplendiği bu özel gün, aynı zamanda yılbaşının şenlikli bir provası haline de geldi. Eti ve mangalını alan festival alanına koştu.  Kurulan mangallarda pişirilen etler, tarihi Büyük Saat’in eşsiz manzarasında yenilirken, katılımcılar davul zurna eşliğinde eğlendi.

Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın farklı ülkelerinden festival için Adana’ya gelenler, gönüllerince eğlenirken, ortaya da renkli görüntüler çıktı.

HER CADDE ‘FESTİVAL’E ÇIKIYOR

Bölgedeki işletmeler de festival için kurdukları masaları günün anlam ve önemine uygun olarak donatıp, saz ekipleriyle adeta bir fasıl gecesi düzenledi.

Başta Kazancılar Çarşısı olmak üzere Büyük Saat’e çıkan her cadde ve sokakta festival coşkusu yaşandı. Bu coşku, kentin dört bir yanına dağıldı.

Merkez ilçe Seyhan’a bağlı Ziyapaşa Mahallesi’ndeki Şinasi Efendi Caddesi’ndeki festival coşkusu da sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü.

Share
2572 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

isparta mutlu son masaj van mutlu son masaj sivas mutlu son masaj mugla mutlu son masaj kocaeli mutlu son masaj gaziantep mutlu son masaj