istanbul escort

logo

reklam

NÜKLEERE İNAT, YAŞASIN HAYAT!

emo-nükleer (1)EMO Adana Şubesi “Türkiye’de Nükleer Santral Gerçeği” konulu panel-forum düzenledi

“Nükleere inat, yaşasın hayat”

“Elektrik pahalılığında dünyada altıncıyız”

“Kara bulutları üzerimize çekmeyelim”

emo-nükleer (2) emo-nükleer (5)ADANA – Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Adana Şubesi Başkanı Mehmet Mak, “Nükleer santral ihtiyaç değil, siyasi bir karardır” dedi. EMO Adana Şubesi, “Türkiye’de Nükleer Santral Gerçeği” konulu panel-forum düzenledi. Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şubesi Akın Özdemir Toplantı Salonu’nda gerçekleşen panele konuşmacı olarak EMO Samsun Şubesi Başkanı ve Samsun Çevre Platformu Sözcüsü Mehmet Özdağ katıldı.
emo-nükleer-mehmet mak (4)Toplantının açılış konuşmasını yapan Mehmet Mak, dünyanın herhangi bir ülkesinde patlayan nükleer santral reaktörlerinin binlerce kilometre uzaklıktaki bölgeleri de etkilediğine dikkat çekti. “Nükleere inat, yaşasın hayat” diyen Mak, “Nükleer santral ihtiyaç değil, siyasi bir karardır. Romalılar kazara nükleer enerji santralı kurmuş olsaydı bugün hala o santralin atıklarını saklıyor olacaktık. Kara bulutları üzerimize çekmenin anlamı yok. Akkuyu’ya yapılacak olan nükleer enerji santralı, kurulum ve satın alma garantisi bedelleri ile birlikte halkımızın cebinden 75 milyar dolar çıkmasına sebep olacaktır; herkesin kullanmadığı halde bedelini ödediği köprülerde olduğu gibi. Nükleere inat, yaşasın hayat” diye konuştu.

emo-nükleer-mehmet özdag (3)“9. BÜYÜK ENERJİ KAYNAKLARI İTHALATÇISIYIZ”
EMO Samsun Şubesi Başkanı Mehmet Özdağ ise enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’de fosil yakıtlarının payının yüzde 87.3 olduğunu söyledi. Türkiye’nin yerli enerjisinin, toplam enerji içindeki payının yüzde 26’ya tekabül ettiğini söyleyen Özdağ, Rusya’nın Türkiye’deki enerji payının ise yüzde 26.5 olduğunu kaydetti. Türkiye’nin dünyanın 9. büyük enerji kaynakları ithalatçısı olduğunu belirten Özdağ, “Kömür rezervlerimize rağmen, yılda 30 milyon ton kömür ithal ederek dünyanın 7. ithalatçısı durumundayız” dedi.

emo-nükleer (7) emo-nükleer (6)

“PAHALI ELEKTRİK KULLANIYORUZ”

Türkiye’nin dış ticaret açığının yarısının enerji kaynakları ithalatı sebepli olduğunu vurgulayan Özdağ, şunları söyledi: “2017 yılı sonu itibariyle ülkemizin kurulu elektrik gücü 85 bin 200 MW tır. Yenilenebilir Enerji kaynaklarımızdan elde edilen elektrik üretimimiz, dünya standartlarının halen çok altındadır. Türkiye enerji kaynaklarını verimli kullansaydı şimdiye kadar yaklaşık 100 milyar kwh daha fazla enerji üretmiş olacaktı.

“ENERJİ ÜRETİCİLERİ DE MALİ KRİZDEDİR.”
Yanlış enerji politikalarından dolayı, elektrik üretiminde arz fazlası oluştu ve enerji sektörüne yatırım yapan sanayicinin bankalara toplam 35 milyar dolar borcu gözükmektedir. Türkiye, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri arasında kendi halkına en pahalı elektrik kullandıran 6. ülkedir. Ülkemizin kaynakları heba ediliyor.”

 

Share
1184 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

isparta mutlu son masaj van mutlu son masaj sivas mutlu son masaj mugla mutlu son masaj kocaeli mutlu son masaj gaziantep mutlu son masaj