istanbul escort

logo

reklam

ELEKTRONİK SİGARA KULLANANLARA KÖTÜ HABER!

omerfethigurerCHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen Elektronik sigaranın piyasadan kaldırılması çalışması olup olmadığına ilişkin soru önergesine Sağlık Bakanı Ahmet Demircan yanıt verdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Elektronik sigara, sigarayı bıraktırma aracı olarak pompalanıyor ama hiçbir araştırma sigarayı bıraktırdığını göstermemiş, aksine yapılan araştırmalar neticesinde, yeni bağımlılar oluşturduğu, akciğerlerde tahribata neden olduğu, ağız kanseri ve vücudumuzda birçok rahatsızlığa yol açtığı söylenmekte. Bu bağlamda; Elektronik sigaranın piyasadan kaldırılması ve insanların yanlış bilinçlenmemesi için bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bu konu ile ilgili bir kamu spotu yapılması düşünülmekte midir?” sorularını yöneltti.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan soruya verdiği yanıtta, “Elektronik sigara, bir sigara bırakma yöntemi değildir. Elektronik sigara konusunda ülkemizde ithalat izni verilmiş veya ruhsatlandırılmış herhangi bir ürün bulunmamaktadır.

11 Haziran 2013 tarihli ve 28674 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6487 sayılı “Bazı Kanunlar ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun”un 26’ncı maddesinde yaptığımız düzenlemeyle 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunun 2’nci maddesinde değişiklik yaptık. Bu değişikle, tütün içersin ya da içermesin, tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan her türlü ürünün (elektronik sigara, bitkisel nargile vs.), tütün ürünü olarak kabul edilmesini sağladık. Bu ürünlerin, diğer tütün ürünlerinde olduğu gibi Kanunla yasaklanmış alanlarda kullanımını, her türlü reklamını ve sponsorluğunu yasakladık.

Kamu spotları geniş kitlelere ulaşmakta ve halkın bilgilendirilmesine katkı sağlamaktadır. Ancak ülkemizde yasal olarak satışına izin verilmeyen elektronik sigara hakkında kamu spotu yapılmasının, özellikle gençlerde ilgi ve merak duygusunu artırma riski bulunduğundan bu ürün için kamu spotu yapılması düşünülmemektedir.

Ayrıca sigara bırakma polikliniklerimiz ya da Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’na elektronik sigara kullandığı için başvuran vatandaşlarımıza yönelik danışmanlık ve bilgilendirme çalışmaları da yürütülmektedir” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Bakan açıklamasında “Elektronik sigara konusunda ülkemizde ithalat izni verilmiş veya ruhsatlandırılmış herhangi bir ürün bulunmamaktadır.” İfadesine rağmen “sigara bırakma polikliniklerimiz ya da Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’na elektronik sigara kullandığı için başvuran vatandaşlarımıza yönelik danışmanlık ve bilgilendirme çalışmaları da yürütülmektedir” denilerek elektronik sigaranın kullanıldığını teyit emiştir. İthal izni verilmeyen ve ruhsatlandırılmayan bu ürünün piyasada bulunması anlaşılır bir durum değildir. Bu bağlamda gereken denetim ve takibin sağlanması gereklidir” dedi.

Share
768 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

isparta mutlu son masaj van mutlu son masaj sivas mutlu son masaj mugla mutlu son masaj kocaeli mutlu son masaj gaziantep mutlu son masaj