istanbul escort

logo

reklam

BU NEDİR YA! HER TARAF ZAM, HER TARAF VERGİ!

omer-uney1omeruney01@gmail.com

Enerjide dışa bağımlıyız. Her geçen gün enerji fiyatları artıyor. Dolar 4, Euro 5, benzin 6 lira olmuş. Her alanda yeni zamlarla  karşılaşıyoruz. Her üründe, her hizmette verginin binbir çeşidine mahkumuz. Dünyanın en pahalı benzinini biz kullanıyoruz. Bir yetkili ‘Türk parası değer kaybetmedi, doların değeri arttı’ dese de doların her artışı vatandaşın mutfağına olumsuz yansıyor, enerjisini alıyor götürüyor. Bir diğeri sayelerinde ömrümüzün 3.5 yıl arttığını söylemiş. Bolluk, bereket içinde yaşıyoruz! Evimize, çocuklarımıza her istediğimizi alabiliyoruz! Kafamız rahat, her sabah huzurlu uyanıyoruz! Bu nedenle açıklamayı yapanı tebrik ederiz. Bilimsel(!) bir açıklama olmuş!
Bir de şu özel tüketim vergi belası var başımızda.  Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiş. Avrupa Birliği’nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedenle ÖTV; lüks, mücevher, kürk gibi, sağlığa zararlı alkol, sigara gibi, çevreye zararlı benzin, motorin gibi mallara uygulanır. Ancak Türkiye’de maalesef traş köpüğü gibi temel tüketim mallarından dahi ÖTV alınıyor. Vatandaşın günlük tüketmek zorunda olduğu ürünlerden de özel tüketim vergisi alınması zaten kıt kanaat geçinen halkı ekonomik darboğaza sokmaktan başka bir anlam taşımıyor.
Siz, “Asgari ücretli ekmeğe muhtaç haldeyken araçlara uygulanan ÖTV’den bahsetmek de neyin nesi” deseniz de bu memlekette herkesin bir aracının olması gerektiğine inanarak, her eve bir aracın artık lüks olmaktan çıktığını ısrarla vurgulamaya devam edeceğim.
Türkiye’de otomobillere uygulanan yüzde 50’lere varan ÖTV, dünyada belki de örneği görülmeyen bir yöntemdir. Örneğin orta gelir sınıfına hitap eden ve vergisiz 45 bin lira olan bir aracın Türkiye’ye girişten sonra 80 bin liraya çıkması makul bir artış olmaktan uzaktır.
Gelişmiş ülkelerde tütün, sigara ve alkollü içkilerden alınan ÖTV, az gelişmiş ülkelerde gelir adaletini sağlamak için genellikle gelir seviyesi yüksek bireylerin tercih ettiği lüks mallardan da alınır. Fakat ülkemizdeki uygulamalara bakıldığında lüks mallar kadar özellikle dar gelirli vatandaşın günlük hayatını idamesinde zorunlu mal ve hizmetlerin neredeyse tamamından ÖTV alınıyor.
Dar gelirli bireylerin daha çok tükettiği mallar üzerindeki vergileme gelir dağılımını ve vergilemede adalet prensibini de olumsuz etkiliyor. Bu yönüyle devlet istediği vergi gelirini elde ederken tüketici tercihlerinde önemli bir değişiklik olmayacağı için kaynakların yanlış dağılımı sorunu da gün yüzüne çıkıyor.
Tüketiciler, sosyal devlet anlayışıyla tüketici haklarına uygun olarak vergi ve ekonomik politikalarının uygulanmasını ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını, dar gelirli tüketicilerin en temel gereksinimlerinden olan su, gıda, elektrik, doğal gaz ve telefon gibi mal ve hizmetlerde KDV ve ÖTV’nin herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın sıfıra indirilmesini bekliyor. Bu talep haklı bir taleptir.
Bu ne böyle ya!
Her tarafımız zam, her tarafımız vergi!

Share
1400 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

isparta mutlu son masaj van mutlu son masaj sivas mutlu son masaj mugla mutlu son masaj kocaeli mutlu son masaj gaziantep mutlu son masaj